Markýzy s pevnou konstrukcí a posuvným potahem

Pokud máte terasu, určitě jste již zažili podobnou situaci. Pořádáte na terase dlouho připravovaný večírek. Vy jako hostitel máte plné ruce práce s občerstvením a udržením zábavy. Všichni se dobře baví a vypadá to ideálně až do okamžiku, kdy se začnou stahovat mračna. Znervózníte. Modlíte se, aby hezké počasí vydrželo, protože jinak vás čeká buď ukončení večírku nebo zmatečné přesunutí všech a všeho dovnitř. Ani jedna z možností se vašim hostům líbit nebude.

Pod kontrolou můžete mít totiž vše, kromě počasí. Nad to vyzrajete pouze pevným zastřešením terasy, což je poněkud finančně náročná možnost, nebo posuvným zastřešením, které odolá i dešti. Večírek tak bude moci v plném proudu pokračovat dál.

Markýzy s pevnou konstrukcí a posuvným potahem jsou zlatou střední cestou mezi venkovními markýzami a pevným zastřešením . Kombinují výhody obou typů. Jsou flexibilní jako výsuvné markýzy – v případě potřeby je můžete zatáhnout, a jsou stabilní jako pevné zastřešení – díky pevné konstrukci odolají i silnému větru. Konstrukci tvoří hliníkové stojiny s horizontálními nosníky v horní části, ve kterých jsou umístěny vodící kolejnice. V těchto kolejnicích je veden potah, který končí buď na okraji konstrukce nebo má malý přesah přes okraj. Typ konstrukce a potahu určuje nejen cenu a rozměry, ale i to, zda je markýza odolná proti dešti.

Plaza Home
Plaza Home – ochrana před sluncem

Nespornou výhodou tohoto typu markýzy je vysoká variabilita použití. Svítí slunce? Potah vytáhneme. Je pod mrakem nebo chceme obdivovat hvězdné nebe? Potah zatáhneme. Fouká silný vítr? Pokud se nejedná o vichřici, nevadí. Máme zvědavé sousedy? Pořídíme si boční stínění. Zdá se nám trochu chladno, ale nechce se nám ještě dovnitř? Vyřešíme to infrazářičem. Chystáme romantickou večeři? Světelný panel s nastavitelnou intenzitou světla navodí příjemnou atmosféru, zbytek už bude na nás. Prší? Pokud jsme si vybrali správný typ markýzy, potah vytáhneme a v suchu se můžeme zaposlouchat do zvuku dopadajících kapek.

Pojďme se blíže podívat na výhody markýz s pevnou konstrukcí. Šířky některých markýz začínají již na 150 cm a výsuv na 100 cm, můžeme je proto použít například jako stylové zastřešení vstupu do domu. Nezávislá volba šířky na výsuvu markýzy není svazující. V porovnání s výsuvnými markýzami můžeme dosáhnout větších hodnot výsuvu a zastínit tak větší plochu. Navíc je markýza konstruována tak, že jí lze uchytit ve větších výškách a tím docílit většího sklonu pro lepší odvod vody. Zda je markýza odolná proti dešti závisí na typu konstrukce a potahu. Jednotlivé typy vám představíme níže v článku. Obecně ale platí, že v případě dodržení minimálního sklonu markýza díky speciálním vlastnostem použitého potahu odolá krátkému dešti.

Plaza Home

Markýza Plaza Home se na evropském trhu těší velké oblibě. Svým provedením a precizním zpracováním patří do luxusní třídy markýz. Mile vás ale překvapí svou dostupnou cenou. Konstrukci tvoří pevné hliníkové stojiny, které zaručují stabilitu i při silném větru. Jako potah se používají speciální technické tkaniny Soltis nebo polyesterové a akrylové látky. Markýza se ovládá motoricky. Motor nabízíme v základní ceně markýzy. Standardem je navíc výběr ze 47 barev konstrukce, díky čemuž můžete Plazu Home dokonale přizpůsobit fasádě domu nebo vaší terase.

Plaza Home se dodává v maximálním provedení 6x4 m a v případě potřeby lze konstrukci spojovat ve více modulů. Tímto můžeme zastínit plochu až 10x4 m. Pokud dodržíte minimální 14° sklon konstrukce, bude odolnost proti dešti střední. Během silnějšího a vytrvalejšího deště by se měla markýza zatáhnout. Zakřivení vrchní části napomáhá kontrolovanému odvodu vody až k okapničce umístěné na čelním profilu konstrukce. Poté je voda odvedena mimo konstrukci. 

Plaza Home
Plaza Home – ochrana před sluncem

Velkou předností této markýzy je možnost posunutí stojin v rozmezí od 20 do 100 cm od čelního okraje. Posunutí stojin je trvalé a nedá se měnit. Možnost pořízení vertikálního bočního stínění je dalším plusem, díky kterému získáte ochranu před nízko postaveným sluncem nebo zvědavými sousedy. Samozřejmostí je možnost doplnění markýzy o světelný nebo topný panel. Pokud vyžadujete vysokou kvalitu a moderní design, markýza Plaza Home je tím pravým řešením.

Plaza Pro

Dokonalá ochrana před deštěm a sluncem. Kombinace precizních technologií a bezchybného designu. Markýze Plaze Pro neodoláte, tak jako ani odborná porota, která jí udělila prestižní cenu „iF product design award“ za rok 2011. Luxusní markýzu německé výroby vám nabízíme s motorem a výběrem ze 47 barev konstrukce v základní ceně. Lze jí doplnit o neposuvné skleněné stěny nebo o parapet, který se upevní mezi stojiny markýzy. Získáte tím jedinečné rozšíření obytné plochy bez složitých stavebních úprav. Na markýzu lze také přidat boční nebo přední vertikální stínění, které plní funkci rolety. Díky struktuře tkaniny Soltis vám bude umožněn výhled, vy ale budete schováni jak před sluncem, tak před zvědavými sousedy.

Pokud vám maximální rozměry 5x6 m nestačí, přivítáte možnost spojování více konstrukcí. Podobně jako Plaza Home je i Plaza Pro tvořena hliníkovými stojinami a potahem z technické tkaniny Soltis, popřípadě akrylové nebo polyesterové látky. Odlišné je ukončení horní části, kde je konstrukce zahnutá a přečnívá přes okraj. Spolu s patentovaným mechanismem napínání se potah udržuje správně vypnutý po celou dobu pohybu.

Plaza Pro
Plaza Pro – ochrana před sluncem a deštěm

Plazu Pro můžete nechat vytaženou i během deště. Zakřivený tvar horní části konstrukce se postará o kontrolovaný odvod vody do okapničky, kterou je následně odvedena ven. Pro rychlý odtok vody doporučujeme dodržet minimální doporučovaný sklon markýzy, a to 14°. Markýza Plaza Pro je určená pro ty, kteří nemají rádi kompromisy a neslevují ze svých nároků.

PergoTex

PergoTex si označení luxusní markýza zcela zaslouží. Svým jedinečným designem a barevným provedením dodá vaší terase neopakovatelnou středomořskou atmosféru. Poznávacím znamením markýzy je stylová skládací střecha, která se používá stejně snadno jako střecha kabrioletu. Když prší, střechu vytáhnete – ochrání vás i před velkým deštěm. A když je pěkně, střechu můžete zatáhnout a užívat si krásného počasí. PergoTex lze navíc jako jedinou markýzu doplnit o posuvné skleněné stěny, díky kterým budete moci využívat vaši terasu od jara do pozdního podzimu.

Markýza se vyrábí v maximálních rozměrech 7x6,5 m, můžete ji tedy využít i pro velkou terasu. Ovládá se pouze motoricky, motor je součástí základní cenové nabídky. Potah tvoří voděodolné třívrstvé PVC, které je větru vzdorné a vysoce odolné proti roztržení. Pergotex se standardně dodává s potahem v bílé a béžové barvě, které dobře odráží sluneční světlo. V zataženém stavu je potah chráněn před znečištěním stříškou v barvě konstrukce. Hliníková konstrukce je dostupná v 47 barvách RAL.

PergoTex
PergoTex – ochrana před sluncem a deštěm

Markýza PergoTex vám dovolí používat terasu za slunečného, větrného i deštivého počasí. Pokud chcete kvalitní luxusní markýzu, která promění vaši terasu v originální prostor, PergoTex bude tím nejlepším řešením.

Autor: Viktorie Grešová, Confico.cz