Bambusový altán - oáza klidu ve vaší zahradě

Stala se vaše zahrada tím pravým místem, kde dokážete odpočívat a zároveň dobíjet tolik potřebnou vlastní energii? Vaše oblíbené místo pro posezení můžete ještě více umocnit vybudováním zahradního bambusového altánu. Získáte tím přirozeně elegantní dominantu vaší zahrady s nádechem exotických míst Dálného východu. Právě jihovýchodní Asie je hlavním domovem bambusu.

Bambus hraje významnou roli v každodenním životě několika miliard tamních obyvatel, kteří přijímají s pokorou jeho vynikající mechanické vlastnosti a je pro ně symbolem pružnosti a dlouhého života. Bambus si kromě lidí oblíbily i pandy, i když trochu jiným způsobem – jeho listy a výhonky jsou pro ně pochoutkou.

Zahradní altán z bambusu

Bambus je ve své podstatě druh dřevnaté trávy. Typický je pro něj rychlý růst. Svého maximálního vzrůstu až 40 metrů dosahuje za 5 až 15 let. Jednotlivé duté úseky jeho stonků jsou spojeny plnými kolénky, která mají růstovou a zpevňovací funkci. Duté stonky dřevnatí a ve stáří 3 až 5 let se těží. Bambus patří mezi vůbec nejtvrdší dřeviny. Především díky své pevnosti a zároveň nízké hmotnosti a pružnosti se bambusové tyče hojně využívají pro konstrukci staveb i k výrobě nábytku.

Zahradní altán z bambusu je bezesporu jedním z vrcholů zahradní architektury, a to nejen v případě tradičních orientálních, ale i tuzemských zahrad. Typickým příkladem je altán s pravidelným šestihranným půdorysem tvořený šesti stěnami (jedna vstupní a pět neprůchozích) a nepromokavou střechou z půleného bambusu. Průměr půdorysu je 3 m a výška 3,8 m. Bambusové altány jsou vyráběny ručně a vedle typizovaných rozměrů je možné samozřejmě požadovat také vytvoření altánu na míru. Instalují se většinou pomocí pozinkovaných kruhových kotevních patek s bodcem na rovný povrch, buď zatravněný nebo vydlážděný. Známkou kvalitního altánu jakožto zahradní dřevostavby a také zodpovědnosti jejího výrobce je certifikace od příslušné autority. Jednou z nich je Výzkumný a vývojový ústav dřevařský. Dáváte–li přednost přirozené kráse a pestrosti před konformitou, vybudujte si svůj bambusový altán a vtisknete své zahradě známku jedinečnosti.

Pokud koncepci nebo stylu vašeho domova vyhovuje spíše pergola, můžete i ji postavit z bambusu. Základní konstrukci bambusové pergoly můžete po stranách doplnit žebříky a popínavé rostliny, které vám vytvoří přirozeně zastíněnou a před okolím uzavřenou oázu klidu a soukromí.

Altán z bambusu
Altán z bambusu
je přirozeně krásnou a pestrou stavbou
Pergola z bambusu
Pergola z bambusu
s originálním stíněním z bambusových rohoží

Pro zastínění jak altánu tak pergoly můžete použít také bambusové rohože, které se hojně využívají také jako bambusové rohože na plot. Místo vaší relaxace můžete dále doplnit pohodlným bambusovým posezením, např. efektním polohovatelným lehátkem.

Bambus je přírodní materiál a jako takový dává každé tyči přirozené odlišnosti v tvaru, přímosti i odstínu. Variabilita je vlastní všem přírodním materiálům a i v případě bambusu by byla chyba jí vzdorovat. Naopak, nechte ji vyznít a svou zahradu přirozeně obohatíte.

S přírodní povahou bambusu souvisí i jeho odolnost vůči působení vlivů slunečních paprsků a rozmarů počasí. Pro dosažení dlouhé životnosti by měl být pravidelně ošetřován speciálními oleji s UV filtry a biocidy.

Pro milovníky originálních prvků vlastního obydlí a souznění s přírodou je bambus vstřícným a vděčným materiálem. Pod jeho ochranou před okolním uměle vytvořeným světem můžete nejen relaxovat s oblíbenou knihou a šálkem dobrého čaje, ale s jeho pomocí můžete také vytvořit jedinečnou atmosféru při posezení s přáteli.