Vybraná reference

Atypické zastřešení s využitím balkónu

Rozměr: 5,443 x 5,154 m
Konstrukce: Trendová 60740
Markýza: Sottezza
Látka: WE4-977
Podlaha: Forest Plus Teak
Výrobce: Weinor
Realizace: Čechy
Hodnocení firmy Confico Trading, s.r.o. - markýzy, stínící technika - NejŘemeslníci.

Montáž terasové podlahy

Plánujete vybudovat na své terase novou podlahu? Vedle výběru vhodného materiálu je důležité také její správné provedení. Pokud se chcete dovědět více o tom jak probíhá montáž terasové podlahy, můžete se v tomto článku inspirovat našimi zkušenostmi a osvědčenými postupy.

 1. Příprava základu a podkladu

  Základem pro budoucí terasu může být betonová deska, stávající betonová nebo keramická dlažba, hydroizolační folie, štěrkové lože s adekvátně rozmístěnými a usazenými betonovými deskami (například betonovými zahradními obrubníky) nebo speciálně navržená konstrukce skládající se ze zemních vrutů a konstrukčních hliníkových profilů.

  Betonová deska
   
   
  Stávající betonová nebo keramická dlažba
   
  Hydroizolační folie (Dekplan)
   
  Štěrkové lože s betonovými deskami (obrubníky)
  Základní hliníková konstrukce na zemních vrutech
  Zavrtávání zemních vrutů
   
  přejít zpět na obsah
 2. Vytvoření roštu z nosičů

  Rošt se skládá z vhodných hranolů (dřevěných, dřevoplastových nebo hliníkových), které jsou zpravidla rozmístěné v celé ploše budoucí terasy v doporučených rozestupech (typicky 30-40 cm) ve směru kolmém na finální terasová prkna. Nosiče jsou bodově vypodloženy (v doporučených rozestupech typicky 30-40 cm) přesně do požadované výšky a roviny (zpravidla do čisté finální výšky snížené o výšku terasových prken), a to buď gumovými či plastovými podložkami nebo výškově nastavitelnými rektifikačními terči. Pro stabilizaci celého roštu mohou být nosiče na krajích terasy ukotveny do podkladu.

  Minimální rozestupy nosičů jsou doporučeny výrobcem konkrétních terasových prken a jsou dány především jejich tloušťkou, šířkou a tvrdostí. Hustota nosičů a podkladních bodů podkladního roštu se může zvyšovat v případě umístění těžkých zařízení na budoucí terasu (například výřivka, těžký nábytek) nebo v případě instalace v komerčních provozech (například restaurace).

  Kvůli správnému vysychání by se terasová prkna neměla instalovat přímo na beton nebo jiný podklad, ale vždy na rošt, který zaručí dostatečné proudění vzduchu.

  Umístění podkladních hranolů (nosičů) na rektifikační terče
   
   
   
  Podkladní hranoly (nosiče) z tropického dřeva, dřevoplastu a hliníku
   
   
  Rektifikační terče a podložky různých velikostí, rektifikační terče Buzon, rektifikační terče Solidor
   
  Plošné vypodložení podkladních hranolů (nosičů) rektifikačními terči
   
   
  Kontrola a nastavování správné výšky podkladového roštu pomocí digitálního nivelačního přístroje
   
  Vyšší hustota podkladních hranolů (nosičů) a rektifikačních terčů v místě zvýšené zátěže - umístění těžkého cvičícího stroje
  přejít zpět na obsah
 3. Vytvoření izolační vrstvy proti větru

  Pokud je terasová podlaha umístěna uvnitř prosklené terasy, doporučujeme vytvořit izolační vrstvu zabraňující pronikání větru a chladu z vnějšího prostředí dovnitř prosklené terasy mezerami mezi prkny. Izolační vrstva je tvořena deskami extrudovaného polystyrenu umístěnými mezi nosiči podkladního roštu a přilepenými k těmto nosičům pěnovým lepidlem.

  V místech, kde budou mezi prkny spáry, doporučujeme izolační vrstvu polepit matnou černou exteriérovou páskou, aby polystyren neprosvítal spárami mezi prkny.

  Rošt s polystyrenem
   
  Nalepené černé pásky
   
  Plocha nosičů s polystyrenem
  přejít zpět na obsah
 4. Příprava prken

  Každé prkno je potřeba zaříznout na požadovanou délku a jeho konce na požadovaný úhel (nejčastěji kolmý). Prkna nemusí být z výroby na koncích zaříznuta přesně kolmo, proto je potřeba každé prkno zkontrolovat a případně zaříznout pokosovou pilou. Zaříznuté konce dřevěných prken je potřeba ošetřit dřevařským voskem.

  Do dřevěných prken je potřeba lokálně v místě nosičů podkladního roštu vyhloubit drážky pro umístění klipů. Dřevoplastová prkna jsou zpravidla již z výroby opatřena podélnými drážkami po celé délce.

  Konec dřevěného prkna zaříznutý na kolmo a ošetřený přírodním dřevařským voskem
  Lokální vyhloubení drážky pro klip do dřevěného prkna
   
  Podélná drážka pro klipy u dřevoplastového prkna
   
   
  přejít zpět na obsah
 5. Zarovnávání prken podle kladečského plánu a jejich připevňování pomocí klipů a vrutů

  Při pokládce terasy se postupuje řada po řadě. Jednotlivá terasová prkna se zarovnávají podle předem navrženého a klientem odsouhlaseného kladečského plánu tak, aby byla dodržena rovnoběžnost podélných spár mezi prkny a také linie prořezů prken.

  První řada prken, podobně jako atypické prvky terasy (např. ochozy a schody), se připevňují k podkladnímu roštu pomocí terasových ozdobných nerezových vrutů.

  Kladečský plán (nákres)
   
   
  Založení první řady prken
   
  Připevnění první řady prken pomocí ozdobných vrutů

  Obecně lze terasová prkna připevňovat k podkladnímu roštu dvěma způsoby: buď pomocí speciálních klipů a vrutů doporučených výrobcem prken pro tzv. skryté přichycení nebo vrutováním shora. Pro minimalizaci rizika vzniku prasklin se prkna před samotným zavrutováním předvrtávají. Vruty by měly být dotaženy doporučeným kroutícím momentem.

  Pro venkovní terasy by se měly zásadně používat pouze nerezové vruty namísto obyčejných ocelových nebo pozinkovaných vrutů.

  Speciální terasové klipy jsou navrženy tak, aby dokázaly vykompenzovat rozpínání (při vzrůstu teploty) a smršťování (při poklesu teploty) terasových prken a přitom aby zůstaly pevně přichyceny k podkladnímu roštu.

  Klipy a vruty Novlek Hardwood a ozdobné nerezové vruty
  Klip Novlek Hardwood v drážce
   
  Zavrutování klipu Novlek Hardwood
   
  Umístění a zafixování druhé řady prken (s prořezem) pomocí vymezovacích kolíčků a svorek
  Umístění a zafixování třetí řady prken (bez prořezu) pomocí vymezovacích kolíčků a svorek
  Plošná pokládka terasových prken
   
   
   
  přejít zpět na obsah
 6. Vytvoření ochozů, schodů a servisních otvorů

  Správně a esteticky provedené detaily dodávají terase ucelený a kompaktní vzhled.

  Vnější okraje terasy mohou být ukončeny lištami vyrobenými ze stejného materiálu jako je plocha terasy. Také u zdi domu může být terasa zakončena soklovými lištami. V případě terénních nerovností může být součástí terasy také realizace schodů vedoucích z terasy do okolní zahrady.

  Pod podlahou terasy mohou být umístěny elektrotechnické instalace nebo čistící a revizní otvory svodů dešťové vody. V těchto místech je možné do terasové podlahy udělat servisní otvory - jednotlivá prkna, která je možno jednoduše odklopit a přitom vizuálně nenarušují jednotnost celé podlahy.

  Detail rohu terasy a ukončovacích lišt
  Schody
   
  Servisní otvor
   
  přejít zpět na obsah
 7. Instalace podlahového osvětlení

  Terasová podlaha může být doplněna o řadu funkčních a estetických doplňků. Jedním z nich může být venkovní podlahové zápustné LED osvětlení. Můžete si vybrat teplou bílou, studenou bílou nebo například modrou barvu LED svítidel. Podlahové osvětlení má krytí IP68, je napájeno z trafa 12 V a může být ovládáno dálkovým ovladačem.

  Vykroužený otvoru pro LED světlo
  Umístění LED světla
   
  Umístění LED světla
   
  přejít zpět na obsah
 8. Instalace podlahových zásuvek

  Dalším praktickým doplňkem terasy je instalace venkovních podlahových zápustných zásuvek 230 V. Součástí zásuvkového modulu může být také konektor pro televizní, satelitní a rádiový signál. Zásuvky mají krytí IP44 a můžete si vybrat například nerezové nebo mosazné provedení.

  Umístění podlahové zásuvky v nerezovém provedení
  Otevřená podlahová zásuvka
   
  přejít zpět na obsah
 9. Povrchová úprava

  Konečným krokem realizace terasy je její povrchová úprava, pokud je doporučována výrobcem terasových prken.

  V případě tropického dřeva merbau je povrch finální terasy vybroušen, naolejován speciálním olejem a nakonec vyleštěn. Olej „uzamkne“ přírodní barvivo do struktury dřeva, zpomalí přirozený proces změny barvy dřeva a také zvýší dlouhodobou odolnost dřevěné terasy.

  Olej Saicos pro nátěry dřevěných teras
   
  Porovnání nevybroušené a vybroušené dřevěné podlahy
  přejít zpět na obsah
Autor: Petr Koranda, Confico.cz

Kontaktujte nás, rádi vám poradíme!

Odesláním tohoto webového formuláře souhlasíte, že Vaše osobní údaje v něm obsažené může společnost Confico Trading, s. r. o. využít pro účely vytvoření cenové nabídky a že je může nadále zpracovávat v souladu s podmínkami na stránce o ochraně osobních údajů.
PŘÍLOHY: Klikněte nebo sem přesuňte soubory myší.

max 20 souborů, max velikost jednoho souboru 5 MB,
povolené soubory: jpg, gif, png, tif, pdf


Kontaktní údaje ve formátu vCard
  Confico Trading, s. r. o.
IČ: 24209970
DIČ: CZ24209970
Dat. schránka: qfs89vx
Banka: Komerční banka, a.s.
Číslo účtu: 107-8031020297/0100
Registrace: Městský soud v Praze,
oddíl C, vložka 188919
Adresa: U Kůlen 372 Předboj, 250 72
GPS: 50º 13' 35,2" N 14º 28' 20,8" E
E-mail: info@confico.cz
Telefon: (+420) 724 020 988
Skype: confico.cz